Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Özet


KARBON LİF ÜRETİMİNDE POLİAKRİLONİTRİL ELYAFLARIN TERMAL OKSİDASYONU

Poliakrilonitril (PAN) liflerinin termal oksidasyonu, farklı oksidasyon sürelerinde 250°C'ye kadar sıcaklıklarda gerçekleştirilmiştir. PAN liflerinin sulu bir amonyum persülfat çözeltisi ile kimyasal entegrasyonu, termal oksidasyona başlamadan önce yapıldı. Sonuçlar, amonyum persülfat entegrasyonunun PAN liflerinin oksidasyon reaksiyonlarını arttırdığını ve termal stabilitenin artmasıyla sonuçlandığını önermektedir. Amonyum persülfat emdirme işleminin ardından hava ortamında oksidasyon işlemi PAN liflerinin özelliklerinde önemli sapmalara yol açmaktadır. Ham ve amonyum persülfat (APS) içeren ve stabilize edilmiş numunelerin yapısal karakterizasyonunu gerçekleştirmek için bu çalışmada XRD, IR-spektroskopisi, TGA gerçekleştirilmiştir. XRD ve kızılötesi spektroskopi sonuçlarının araştırılması, artan oksidasyon periyotları ile hızlı aromatizasyon reaksiyonları önerdi. TGA izleri, oksidasyon süresinin artmasıyla artan karbon verimi ile PAN liflerinin termal stabilitesinde karşılaştırmalı bir gelişme gösterdi. Genel bulgular, amonyum persülfat katılımının oksidasyon sürecini uyarmada çok etkili olduğunu göstermektedir.Anahtar Kelimeler
Oksidasyon, XRD, TGA

Kaynakça 1. Yanagimoto J, Ikeuchi K. Sheet forming process of carbon fiber reinforced plastics for lightweight parts. CIRP Ann. 2012;61(1):247-250.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  ***********************

  mail mail mail mail mail

  Dergimizin Aralık sayısı 

  (25.12.2021)

  yayınlanmıştır.

  mail mail mail mail mail

  mail mail mail mail mail

  25 Mayıs 2022 tarihinde yayınlanacak sayımız için değerlendirilmek üzere 20 Nisan 2022 tarihine kadar makalenizi sisteme yükleyebilirsiniz!

  mail mail mail mail mail

   Adres :Göztepe Mah., Beykoz, İstanbul/TURKEY
Telefon : Whatsapp: +90 555 005 92 85 Faks :+90 216 606 32 75
Eposta :info@euroasiajournal.org

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri