Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Özet


BREASTFEEDING AND RELACTATION DURING COVID 19 SARS-COV-2 INFECTION PANDEMIA

SARS-CoV-2 (COVID-19 ) küresel salgınında bebekler için en güvenilir ve doğal gıda olan anne sütünün kullanılması oldukça önemlidir. Kanıtlara dayalı ve tartışılmaz bir gerçek var ki emzirme anne çocuk sağlığını korumaktadır. Anne sütü bebeğin ilk aşısıdır ve bağışıklık sistemini geliştirmektedir. Anne sütü bir çok enfeksiyon hastalıklarından koruyucu içeriğe sahiptir. Dünya Sağlık Örgütü ve UNICEF gibi kuruluşlar COVID-19 tanısı almış ya da temas varlığında, gerekli hijyen kurallarına uyarak, maske takarak emzirmeye devam edilmesini önermektedir. Anne emziremeyecek kadar hasta ise sağım yaparak anne sütü verilmelidir. Ancak COVID-19 enfeksiyonu sırasında; anne-bebek ayrılığı, yapay gıda verilmesi, anne sütünün sağılması, biberon kullanımı, ilaç kullanımı, yetersiz bilgilendirme gibi durumlar laktasyonu sekteye uğratmaktadır. Bu durum laktasyon sürecini olumsuz etkileyebilir. Bunun sonucunda relaktasyon önem kazanmaktadır. Relaktasyon; herhangi bir nedenle emzirmesi sonlanan kadınların tekrar emzirmeye başlamasıdır. Ebe /hemşireler başta olmak üzere sağlık profosyonelleri COVID-19 geçiren anneleri iyi takip etmeli ve gerekirse annelere relaktasyon konusunda destek vermelidirler.Anahtar Kelimeler
Anne Sütü; COVID-19; Emzirme; Relaktasyon

Kaynakça Academy of Breastfeeding Medicine, (ABM).(2020). ABM Statement on coronavirus 2019 (COVID-19). Available at: https://www.bfmed.org/abm-statementcoronavirus. Erişim tarihi:10.10.2020.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  ***********************

  mail mail mail mail mail

  Dergimizin Aralık sayısı 

  (25.12.2021)

  yayınlanmıştır.

  mail mail mail mail mail

  mail mail mail mail mail

  25 Mayıs 2022 tarihinde yayınlanacak sayımız için değerlendirilmek üzere 20 Nisan 2022 tarihine kadar makalenizi sisteme yükleyebilirsiniz!

  mail mail mail mail mail

   Adres :Göztepe Mah., Beykoz, İstanbul/TURKEY
Telefon : Whatsapp: +90 555 005 92 85 Faks :+90 216 606 32 75
Eposta :info@euroasiajournal.org

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri