Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Özet


DİRENÇLİ PSEUDOMONAS AERUGINOSA SUŞLARININ DIRENÇ MEKANIZMALARI VE TEDAVI SEÇENEKLERI

Gram-negatif bakterilerin neden olduğu enfeksiyonlar arasında Pseudomonas aeruginosa özellikle bağışıklık sistemi baskılanmış hastalarda önemli bir etkendir. Yüksek mortalite ile seyir eden enfeksiyonlara sebep olan bu mikroorganizmaya karşı en önemli sorun, dirençli suşların ortaya çıkmasıdır. Kullanılan ilaçların eksikliği ile birlikte antibiyotiklere karşı artan direnç dünya genelinde önemli bir klinik ve halk sağlığı sorunu haline gelmektedir. Bu durum özellikle çoklu ilaca dirençli (MDR), aşırı artmış direnç (XDR) ve tüm ilaçlara dirençli (PDR) olan kökenlerin daha sık görülmesi endişe vericidir. Bu mikroorganizma’nın dış memberan permabilite değişikliği, antibiyotikleri inaktive eden enzimler ve eflux pompaları gibi mekanizmalar sayesinde antimikrobiklere karşı doğal direnç kazanmaktadır. Çoklu ilaca dirençli P. aeruginosa kökenlerinin tedavisi zordur ve tedaviyi optimize etmek için antibiyotik kombinasyonlarının yanı sıra farmakokinetik ve farmakodinamik parametrelerin analizi de gözden geçirilmesi gerekmektedir. Bu derlemede, laboratuvar ve klinikte görünen başlıca direnç mekanizmaları özetlenmesi amaçlanmaktadır. Ek olarak klinikte kullanılan terapötik ajanların sınırlı olması nedeniyle potansiyel alternatif ilaçlar ve yeni terapötik seçeneklerin de tartışılması amaçlanmaktadır.Anahtar Kelimeler
Pseudomonas aeruginosa, Çoğul direnç, Direnç mekanizmaları

Kaynakça Adabi, M., Talebi-Taher, M., Arbabi, L., Afshar, M., Fathizadeh, S., Minaeian, S., . . . Majidpour, A. (2015). Spread of efflux pump overexpressing-mediated fluoroquinolone resistance and multidrug resistance in Pseudomonas aeruginosa by using an efflux pump inhibitor. Infection & chemotherapy, 47(2), 98-104.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  ***********************

  mail mail mail mail mail

  Dergimizin Aralık sayısı 

  (25.12.2021)

  yayınlanmıştır.

  mail mail mail mail mail

  mail mail mail mail mail

  25 Mayıs 2022 tarihinde yayınlanacak sayımız için değerlendirilmek üzere 20 Nisan 2022 tarihine kadar makalenizi sisteme yükleyebilirsiniz!

  mail mail mail mail mail

   Adres :Göztepe Mah., Beykoz, İstanbul/TURKEY
Telefon : Whatsapp: +90 555 005 92 85 Faks :+90 216 606 32 75
Eposta :info@euroasiajournal.org

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri